02. veebruaril kell 13:15 avatakse fotonäitus 22. jaanuar 2018

Märjamaa VRK / Kommentaarid (1)

"Haapsalu Vabadussõja mälestussammas vanadel fotodel"

Tartu rahulepingu 98. aastapäeval avatakse Märjamaa raamatukogus ajalooline fotonäitus Läänlaste Vabadussõja mälestussamba fotodest aastatel 1924-1941 pealkirjaga „Haapsalu Vabadussõja mälestussammas vanadel fotodel“.  

Näitusel on eksponeeritud vaid sellised fotod, kus vähemalt mingi osa on Läänlaste Vabadussõja mälestussambast või otseselt mälestussamba ajalooga seotud fotod. Näituse kollektsioonis on unikaalsed fotod mälestussambale nurgakivi asetamisest, mälestussamba avamisest ja pidustustest mälestusssmba esisel. Samuti maleva ja kodutütarde lipu õnnistamisest, tuletõrje päeva tähistamisest, aga ka fotod mitmete Haapsalut külastanud isikute ja kollektiividega. Lisaks on säilinud erineval ajal mälestussambast pildistatud pilte kuni selle hävitamiseni okupantide poolt. Õnneks on pildistatud ja ka säilinud üksikud fotod 1942.a. jääst vabadussambast, ka need fotod näitusel väljas.

Fotod on kogunud ja näituse koostanud Heiki Magnus Ridalast. Tema tutvustab ka näitust ning räägib Läänlaste Vabadussõja mälestussamba ajaloost.

2018. aastal jõustunud haldusreformi otsusel oli tänase Märjamaa valla ala esimese Eesti Vabariigi ajal Läänemaa osa, Haimre, Luiste, Märjamaa, Velise, Vigala, Sipa jt kangelaste nimed on tahutud Läänlaste Vabadussõja mälestussambale Haapsalus.

Fotonäitus on liikunud mitmed aastad ning on eksponeeritud Lääne maakonna keskraamatukogus Haapsalus, Asuküla külaraamatukogus, Ridala raamatukogus, Lihula raamatukogus, Kullamaa raamatukogus, Oru raamatukogus, Taebla raamatukogus, Nõva raamatukogus, Haapsalu Põhikoolis, Haapsalu Nikolai koolis, Noarootsi rahvamajas, Haapsalu sotsiaalmajas ja Hiiumaa kultuurikeskuses.

Näitust aitavad korraldada Märjamaa raamatukogu, Märjamaa Rahvamaja, Märjamaa vallavalitsus, KL Rapla malev, NKK Rapla ringkond, Eesti Endiste Metsavendade Liit, Eesti Vabadusvõitlejate Liit ning Eesti Vabadusvõitluse ja Vastupanuliikumise Mälestusliit.

Näitusel on kasutatud Eesti Ajaloomuuseumi, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumite ja erakogudest saadud fotosid.


Kommentaarid: 1

  • MIKK 30. jaan

    VALGU KOOL

Lisa kommentaar

Email again: